W miniony poniedziałek w ramach zajęć dodatkowy pani Kamila przeprowadziła z dziećmi kolejne doświadczenia. Tym razem przedszkolaki mogły zaobserwować "skaczące rodzynki", które do tańca sprowokowała woda gazowana. Dlaczego tak się stało? Gdy wrzuciliśmy rodzynki do wody gazowanej, zauważyliśmy że są one "oblepione" pęcherzykami powietrza. Wówczas cały układ tzn. rodzynek + pęcherzyki powietrza, mają mniejszą gęstość niż woda - wypływa do góry. Przy powierzchni niektóre z pęcherzyków są rozrywane, wobec czego układ rodzynek + pęcherzyki powietrza zaczynają posiadać większą gęstość niż woda, wobec czego zaczynają powoli opadać. Nieraz się zdarza, że pęcherzyki pękają wcześniej - niekoniecznie dopiero przy powierzchni, z kolei te rodzynki które już opadną na dno "nabierają" nowych pęcherzyków i znowu wypływają ku górze - i tak w kółko. Nasze rodzynki wesoło podskakiwały w szklance.
Kolejnym doświadczeniem był eksperyment z tańczącą kukurydzą. Dzieci wlały do wysokiego naczynia ocet, a następnie wsypały kukurydzę. Pani Kamila wsypała sodę oczyszczoną. Po pewnym czasie mogliśmy zaobserwować "taniec" naszej kukurydzy. Dlaczego nasza kukurydza tańczyła?
W naszym naczyniu powstał dwutlenek węgla, w efekcie czego niektóre pęcherzyki gazu przykleiły się do ziarenek kukurydzy. Dwutlenek węgla spowodował, że kukurydza unosiła się i opadała.