W ubiegłym tygodniu dzieci z oddziału II poznawały drzewa iglaste oraz ich owoce- szyszki. W sali zorganizowaliśmy makietę lasu z prawdziwymi okazami przyrody. Przedszkolaki poznawały: sosnę, świerk oraz modrzew. Dzieci oglądały gałązki, szyszki, wąchały, porównywały długość igieł. Dowiedziały się również, że modrzew jest jedynym drzewem iglastym, które gubi igły na zimę.
Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolaki obserwowały drzewa, które się w nim znajdują. Znalazły świerk, sosnę, modrzew, dąb, jarzębinę, lipę., topolę oraz orzech.
Podczas zabawy dzieci mogły same przeprowadzić eksperyment i odpowiedzieć na pytanie, co stanie się z szyszką pod wpływem wilgoci. Po włożeniu szyszek do wody dzieci zaobserwowały, że ……no właśnie popatrzcie na fotografię przeprowadzonych eksperymentów.
Szyszki się zamykają, kiedy jest wilgotno. Natomiast, kiedy jest ciepło i sucho otwierają się. Zatem szyszka jest naturalnym czujnikiem wilgotności powietrza. Łuski zewnętrzne reagują na wilgoć pęczniejąc, dzięki czemu szyszka się zamyka.
Podczas zabawy matematycznej dzieci z oddziału II przeliczały szyszki, układały rytmy z szyszek i żołędzi. Utworzyły mandalę z naturalnych okazów przyrody.